product

FK-5-1-12 gazlı söndürme sistemleri

Yangınlar istenmeyen sonuçlar meydana getirebileceğinden dolayı olası bir yangın ihtimaline karşın mutlaka önceden önlem almak gerekiyor. Yangın söndürme sistemleri ise bu anlamda geliştirilmiştir. Tüp şeklinde olabilen bu söndürme sistemleri merkezi bir noktadan da kontrol edilebilir. Bunun için öncelikli olarak mekanın büyüklüğü ve hassasiyeti göz önünde bulundurulması gerekir. Eğer siz şirketinizde bilgisayarlarla dolu olan bir odada çalışmak zorundaysanız burada elektrikten meydana gelebilen ani bir yangın söz konusu olabilir.  Böyle bir durumda ise yangına müdahale ancak FK-5-1-12 gazlı söndürme sistemleri sayesinde gerçekleştirilmesi gerekir. Çünkü bu söndürme cihazları özellikle bu amaç için üretilmiştir. Eğer ki sizin yangınınız daha çok kıymetli olan evraklarınız ya da müze gibi bir alanda yaşanıyorsa bu durumda HFC227EA gazlı söndürme sistemleri en doğru tercih olacaktır.

Yangın söndürme sistemleri bugün çok gelişmiş bir teknolojiye sahiptir ve sürekli olarak da bu teknoloji geliştirilmeye devam etmektedir. Bu teknolojiler içerisinde klasikleşmiş olan hangisidir derseniz Karbondioksit gazlı yangın söndürme sistemlerini örnek olarak gösterebiliriz. Bu sistemler en çok kullanılan olmakla birlikte etkili sonuçlar ortaya çıkarırlar. Peki, neden bu kadar fazla tercih ediliyor derseniz onu da şöyle açıklayalım ki yangına çok hızlı bir şekilde müdahale olanağı sağlıyor. Uygulama yapıldığı andan itibaren yangını durdururken sizinde mal kaybı yaşamamanızın önüne geçilmiş oluyor. Sonuçta yangın beklenmeyen doğal bir afettir ve sizin mutlaka ihtimale karşı önlem almanız gerekir.

Yangın söndürmede Halon 1301 fiziki olarak FK-5-1-12 gazı ile benzeridir. Ozon tabakasına zarar vermemeyişi gerçekten büyük bir avantaj ve olumlu verim sağlamaktadır. FK-5-1-12 gazlı söndürme sistemleri  genel olarak arşivlerde, bilgisayar sistem odalarında ve kritik yerlerde bulunan ekipmanların korunmasına yardımcı olan bir yangın söndürme gazıdır.